ISSN 1312-0379

Design Rocks

Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Groove Manifesto Форуми -> Свобода за народа
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
georgivar
Site Admin

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Пон Ное 24, 2003 23:44    Заглавие: Design Rocks Отговорете с цитат

Тук превеждам кратък текст, който намерих в един мейл. Струва ми се интересно наблюдение (оригиналът):

"Когато дизайнът е на корицата на Нюзуик, знаеш, че нещо става.

Една от последните водещи истории на Нюзуик е озаглавена "Дизайнът става истински: Как дизайнът променя начина, по който живеем и работим". "Днес," - се твърди във въвеждащата статия, - "най-добрите дизайнери се тревожат за начина, по който техните неща се усещат също толкова, колкото и за начина по който изглеждат". В изпълнената с илюстрации секция, озаглавена "Дизайн грамотност: Учебник за начинаещи", чиателите биват запознавани с работата и влиянието на Чарлз и Рей Еймс, Терънс Конрън, Еторе Сотсас, Рем Коолхас и други.

Икономическия репортер на New York Times Вирджиния Пострел в своята нова книга "Substance of Styel" обсъжда силата на дизайна в настоящя момент. Както подсказва заглавиео на книгата, Пострел обръща внимание не толкоа на функцията, която тя приема за нещо дадено, а върху "външния вид" и естетиката.

"...Ние искаме и създаваме един, привлекателен, стимулиращ, разнообразен и красив свят," пише Постер. "Ние искаме прахосмукачките и мобилните ни телефони да са бляскави, смесителите в баните ни и канцеларските принадлежности да изразяват нашия характер..."

Предположението на Пострел е, че дизайнът все по-малко се разбира като на някакъв Платоновски идеал, а все повече като демократично средства за самоизява, за разнообразие и удоволствие. Формата и функцията се разширяват дотам, че обхващат индивидуалността и емцоиите. Нюзвик са прави. Настъпват вълнуващи времена за дизайна и за дизайнерите.
Nevena

Местожителство: Varna

МнениеПуснато на: Вто Ное 25, 2003 15:20    Заглавие: Re: Design Rocks Отговорете с цитат

Cool

Последната промяна е направена от Nevena на Пет Ное 28, 2003 15:09; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
Шмилев

МнениеПуснато на: Сря Ное 26, 2003 20:22    Заглавие: Функцията ще спаси света. Отговорете с цитат

Цитат:
Съвсем ще ми се стесни личното пространство...

каза Nevena
Мдаа! Добре казано. То май тоя design само за себе си мисли ...
ммм Sad егоист. Няма да си играя повече с него. Sad
Моите опасения са, че дизайна ще изгуби най важното, това което е наложило неговота поява и отделяне като специалност. Ще буде красив, но не и умен. Егоцентризма ни ще съсипе всичко. Добър дизйн е този който оставя след себе си действие а не образ. Доста суета се е насъбрала...
Дано вътрешните дизайнери се окажат по-силни от външните, ако мога така да си ги нареча.

Цитат:
Настъпват вълнуващи времена за дизайна и за дизайнерите.

В позитивен или в негативен план Georgivar? Муа ха ха.
Малко черен хумор нали.Wink

Функцията ще спаси света. Laughing
Върнете се в началото
Vania

МнениеПуснато на: Чет Ное 27, 2003 10:39    Заглавие: Re: Функцията ще спаси света, ех дали, дали. Отговорете с цитат

Шмилев написа:
Цитат:
Съвсем ще ми се стесни личното пространство...

каза Nevena
Мдаа! Добре казано. То май тоя design само за себе си мисли ...
ммм Sad егоист. Няма да си играя повече с него. Sad
Моите опасения са, че дизайна ще изгуби най важното, това което е наложило неговота поява и отделяне като специалност. Ще буде красив, но не и умен. Егоцентризма ни ще съсипе всичко. Добър дизйн е този който оставя след себе си действие а не образ. Доста суета се е насъбрала...
Дано вътрешните дизайнери се окажат по-силни от външните, ако мога така да си ги нареча.

Цитат:
Настъпват вълнуващи времена за дизайна и за дизайнерите.

В позитивен или в негативен план Georgivar? Муа ха ха.
Малко черен хумор нали.Wink

Функцията ще спаси света. Laughing

да ви кажа, няма страшно. това са реални процеси на темпоралната смяна на концептуалните приоритетите.
в дизайна винаги е имало две тенденции, както и в арт-а въобще.. това което тръгва от структурата на елемента и го изучава и това което тръгва от няколко грапавини върху елемента и започва да си играе с тях.

така е с всичко.
има периоди в които дизайна започва да се асимилира от изкуството и обратното. дали е добре или зле ? - всичко е динамично.
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя MSN Messenger
Nevena

МнениеПуснато на: Чет Ное 27, 2003 17:08    Заглавие: Отговорете с цитат

Cool

Последната промяна е направена от Nevena на Пет Ное 28, 2003 15:08; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Vania

МнениеПуснато на: Чет Ное 27, 2003 21:00    Заглавие: малко уточнение за мен Отговорете с цитат

Nevena написа:
Има и достатъчно добри примери за дизайнери,
които успяват да съчетаят мн успешно
арт и функция

Двама от любимците ми:
http://www.ingo-maurer.com
http://www.karimrashid.com

Така че не се плаша Smile

Само, че Пикасо е рисувал като замаян
абсолютни реализми с години наред
преди да си рафинира стила до нещата,
с които е известен;
Успех на всички от попрището!

Невена някак си не успях да схвана точния смисъл в твоето изказване особенно в изречението - 'Само, че Пикасо е рисувал като замаян наред преди да си рафинира стила до нещата, с които е известен;'

просто искам да разбера, защо съпоставяш Пикасо и говориш за съчетаване на арт и функция .
за неразбралите , моля обясни.
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла Посетете сайта на потребителя MSN Messenger
Nevena

МнениеПуснато на: Пет Ное 28, 2003 10:37    Заглавие: Отговорете с цитат

Shocked

Последната промяна е направена от Nevena на Пет Ное 28, 2003 15:10; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Vania

МнениеПуснато на: Пет Ное 28, 2003 10:59    Заглавие: още не разбирам Отговорете с цитат

Nevena написа:
Трудно ще стане ако наистина не разбираш -
въпрос на обща култура.
Надявам се не звучи грубо Shocked

Невена, не искам да прозвучи, като заяждане, но твоето изказване е нясно, като позиция.

първо , защото Пикасо не е рисувал до побъркване реализми години наред, след осъзнаването си като художник, а на 14 години е могъл да рисува много прецизно в класическата традиция, защото собствения му баща е бил художник и го е обучил в принципите на класическата рисунка.
още повече пред Пикасо не са стояли проблемите - за или против функцията или съчетавнето на арт-а и дизайна. просто примера с Пикасо е неуместен.

-
аз смятам, че когато помоля някой да изясни позицията си или какво е имал точно предвид, не означава да ми се казва, че моето неразбиране е въпрос на обща култура. иначе е много евтино, особенно да се излиза с Пикасо. нали целта е да водим диалог, и ако някой е разбрал другия, той да се язясни.
Нелегален

МнениеПуснато на: Пет Ное 28, 2003 13:36    Заглавие: Отговорете с цитат

Кротко момичета! Laughing
Върнете се в началото
moonjogger

МнениеПуснато на: Пет Ное 28, 2003 22:34    Заглавие: Отговорете с цитат

Anonymous написа:

Нелегален, моля поясни! Very Happy
Не спя, защото съм гладен.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
n1x0n

МнениеПуснато на: Съб Ное 29, 2003 14:01    Заглавие: Отговорете с цитат

Мислех да си замълча, тъй като трябваше да се говори за дизайн, а творчеството на Пикасо като дизайнер не ми е много познато.. Smile
А това: "това са реални процеси на темпоралната смяна на концептуалните приоритетите." съм си го разпечатал и залепил на стената в офиса!
В моето виждане дизайна е изкуство, което твърде често става жертва на самоцелните прояви.
Смятам, че във визуално отношение изобразителните изкуства, скулптурата, пластиката и подобните ни дават "храна за очите, сърцето и душата" в предостатъчна степен. Ако се борите преди всичко за формата, естетиката, визията значи сте художници, а не дизайнери!
design - замислям, проектирам, предназначавам, идея, умисъл
това ще намерим в речниците и не мисля, че се нуждае от коментар.
Действително, има много примери за успешното съчетание между форма и функция, но както при всеки компромис, винаги има лимит след който баланса се нарушава.
Цитат:
"..."Ние искаме прахосмукачките и мобилните ни телефони да са бляскави, смесителите в баните ни и канцеларските принадлежности да изразяват нашия характер..."

Твърде ми намирисва на популизма в политиката, за да го према за нещо добро. Няма как прекаленото задълбаване в естетиката, да не се отрази на функцията...
Тази прослойка в развитите страни даваща тон на списания като Нюзуик е готова да жертва чисто функционални предимства, само за да може да каже: "кенефа ми е designed by Philip Starck"!
Може би не съм прав, но тези хора циклят върху арта в дизайна твърде сериозно...
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Нелегален

МнениеПуснато на: Съб Ное 29, 2003 14:47    Заглавие: Отговорете с цитат

moonjogger написа:
Anonymous написа:

Нелегален, моля поясни! Very Happy

Какво трябва да поясня? Shocked
Върнете се в началото
moonjogger

МнениеПуснато на: Нед Ное 30, 2003 1:56    Заглавие: Отговорете с цитат

В интерес на истината - нищо. Прочети внимателно какво са писали преди теб и тогава ако си наблюдателен ще разбереш какво имах предвид.
Поздрав!
Не спя, защото съм гладен.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Vania

МнениеПуснато на: Чет Дек 04, 2003 11:08    Заглавие: по темата - визия от средата и края на 20 в Отговорете с цитат

понеже много изместихме темата с г-н. Пикасо на мен ми се иска да ви приканя да хвърлите един поглед върху интериорните решения на един дизайнер - Вернер Пантон (Verner Panton) , който се подвизава в нашият свят в промеждутъка от време от 1926 до 1998 и според мен с неговите решения се дава една илюстрация на темата по която се опитваме да пишем-говорим, тук във форумът.

За кратка справка (макар, че всеки може сам да се информира), този човек е обучен в техническо училище (нещо като нашите техникуми) в Odense като архитектурен инжинер, след което се обучава в Художествената Кралската Датска Академия в Копенхаген. Та след цялата тази подготовка той работи в архитектурното студио на Arne Jacobsen (1950-52 ), а от 1955 създава собствено дизайнерско студио.

За мен е интересен този дизайнер, защото прави един преход и микс между чиста модерност, характерна с минимализъм и функционалност и абсолютно постмодернистична визия, характерна с пищност, прекалена разказност, заиграване с формата и подчертаване на приоритета на въображението пред използваемостта.

Та ето как в умът на един дизайнер се съчетават две абсолютно различни концепции и не си противоречат.

Проблематиката на текста от вестника с който Жоро почна тази тема е процес който вече няколко пъти се е случвал на запад. той се променя и сменя непрекъснато.

---->
ето тука малко визия на Вернер Пантон от интериорни решения в които не може да се живее, но може да се прекарва известно време-извън времето във една различна вътрешна среда, в която може да се почустваш като част от произведение на изкуството.
Най-смелият клиент на Пантон е издателството ‘Spiegel Publishing House’ . Той проектира за тях техният служебен осветен басейн, като го осветява отгоре от поредица оцветени керамични панели с елементи, заиграващи с формата на раковини, различни топки, сечения, пяна, спирални парчета и въобще въображение Smile).

------------------------------------------------------------------------------------снимките са от различни интериори и функционални обекти на Пантон.

повече инфо за проектите и биографията на Пантон >
http://www.r20thcentury.com/pantonbio.html
Покажи мнения от преди:   
Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Groove Manifesto Форуми -> Свобода за народа Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Страница 1 от 1

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети