ISSN 1312-0379

Авторски права - що е то?

Иди на страница 1, 2  Следваща

Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Groove Manifesto Форуми -> Свобода за народа
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
WSmith
Нелегален

МнениеПуснато на: Нед Сеп 04, 2005 12:08    Заглавие: Авторски права - що е то? Отговорете с цитат

Авторски права, copyrights и т.н. може ли някой да ме насочи към някаква информация по тези въпроси. Интересувам се как мога да съм сигурен че няма да ми вземат дизаина, идеята на сайта .?
Върнете се в началото
copermine

Местожителство: Varna

МнениеПуснато на: Чет Сеп 08, 2005 12:07    Заглавие: Отговорете с цитат

В никакъв случай не можеш да бъдеш сигурен. но все пак провери тука http://creativecommons.org/ може да ти е от полза.
William S. Maugham
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение MSN Messenger
Boian

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Чет Сеп 08, 2005 22:41    Заглавие: Отговорете с цитат

Ха!! тва е супер интересна тема - аз много се инетресувам специално за БГ как стоят нещата. Моля всеки който знае нещо по въпроса да го сподели. Защото процедурата по патентоването на промишлен дизайн и търговска марка трае години - трябва ли да се чака толкова за да се реализира даден уеб проект и да бъде той зашитен. Тва според мен е важно тъй като в момента по тази тема цари напълно и безобразно объркване а почти всеки сайт е с копирайт марк.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
Nevena

Местожителство: Varna

МнениеПуснато на: Съб Сеп 17, 2005 18:04    Заглавие: Отговорете с цитат

ами това е
тук-таме пише нещо за " електронни медии" Laughing

http://lex.bg/laws/ldoc.php?IDNA=2133094401
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
dobri_bozhilov

МнениеПуснато на: Вто Ное 08, 2005 20:53    Заглавие: Отговорете с цитат

Практически в момента не съществува надеждна защита на интелектуалната собственост в Интернет. Единственото, което може да се направи, е по някакъв начин да се съхрани доказателство за това кога точно какво е създадено, за да се знае кой е бил първи. Когато след време се намери решение на проблема, това доказателство ще защити правата на първия.
bsc system

Местожителство: el. Paso

МнениеПуснато на: Сря Ное 09, 2005 17:59    Заглавие: Отговорете с цитат

Що е "авторски права" и имат ли те почва у нас?!
Ми не, немат! Не си губете времето и парите в опити Twisted Evil
krassy_stankova

МнениеПуснато на: Сря Мар 08, 2006 12:31    Заглавие: Отговорете с цитат

Не мога да се съглася с вас, че няма законодателство и изпълнение на това законодателство във връзка с авторските права в България.
Върнете се в началото
georgivar
Site Admin

Местожителство: Sofia

МнениеПуснато на: Сря Мар 08, 2006 18:01    Заглавие: Отговорете с цитат

krassy_stankova написа:
Не мога да се съглася с вас, че няма законодателство и изпълнение на това законодателство във връзка с авторските права в България.

Мнение на годината! Laughing

Защо? Примери? Това-онова?
nintendo

Местожителство: Managua, Nicaragua

МнениеПуснато на: Чет Мар 16, 2006 12:00    Заглавие: Отговорете с цитат

По действителен случай ... историята се развива във малко Македонско Design studio Smile

Цитат:

- Що стана бре Танасе? Де съфираш казувай.

- Епа я в Gettyimages бех.

- Че ни осъдат бре ей!

- Че ни осъдат, ама дръг път че ни осъдат ... (оти я и друг пат от там images бех дърпал ... Wink )

И тогава един ги Abjust-на, друг ги наряза и Team Leader-a го помня кат каза:

- Тия много арни бре Танасе Smile

- Арни яяяяя ... .Wink

- Е те с тоя Layout у историята ке влеземе. Smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
ivozag

МнениеПуснато на: Пет Мар 17, 2006 17:27    Заглавие: Отговорете с цитат

хаха добре бе nintendo!
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
krassy_stankova

МнениеПуснато на: Съб Мар 18, 2006 11:31    Заглавие: Отговорете с цитат

Хаха, вярно готино е това на nintendo.

НО! Това, че човек не знае как да си защити правата, не означава, че няма такива права, нали?
Мнението ми е, че българските дизайнери и въобще хората, създаващи интелектуални и авторски продукти, на първо място са недооценени /това едва ли е мнението на годината, вие си го знаете, както и аз си го знам/, и на второ място не си търсят правата. Ето затова ги пре.....т и работодатели, и клиенти.
Върнете се в началото
ivozag

МнениеПуснато на: Съб Мар 18, 2006 22:16    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз лично не съм виждал някъде такава 'кражба' 1х1 така че ако някой има пример моля, ще ми е интересно. Виждал съм само тенденции.
Днес при този комерс и тези рекламни цунамита, които ни заливат от всякъде е трудно нещо да се докаже освен ако утре не основа фирмата Apple и лепна ябълката на новия си сайт. Не вярвам да има такъв глупак, нали?

А това че някой се чувства недооценен и не си търси правата си е проблем на отделната личност и няма нищо общо с тази тема.
Има коректни и некоректни работодатели, оценени и недооценени служители.

Това твърдение че тук дизайнерите били недооценени ми се струва найвно и невярно.
Върнете се в началото
nintendo

МнениеПуснато на: Пон Мар 20, 2006 13:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Така ... относно "взимането на идеи за сайтове, лога, слогани и т.н." имам един съвет към тези които ги е страх от "взимане на идеи", който го е страх че ще му "вземат идеята" ко да праи ?????

Ми много е просто ... Да не я осъществява ... измисляш си нещо и си го пазиш за теб ... всичко останоло по тойа въпрос са глупости.

Щото тва е все едно да патентовам 75878 от най разпространените видове снежинки и по коледа и нова година да дера кожите на разни рекламни агенции и телевизии ... 6тото виждаш ли са ми Откраднали "Идеята" за снежинка и е трябвало да си платят лицез ... Laughing.
Върнете се в началото
ivozag

МнениеПуснато на: Пон Мар 20, 2006 14:18    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Щото тва е все едно да патентовам 75878 от най разпространените видове снежинки и по коледа и нова година да дера кожите на разни рекламни агенции и телевизии ... 6тото виждаш ли са ми Откраднали "Идеята" за снежинка и е трябвало да си платят лицез ... .

that's right, baby, that's right!
Върнете се в началото
Владислав Василев

МнениеПуснато на: Пон Мар 20, 2006 22:54    Заглавие: Отговорете с цитат

ivozag написа:
Аз лично не съм виждал някъде такава 'кражба' 1х1 така че ако някой има пример моля, ще ми е интересно. Виждал съм само тенденции.

Ами фирма "Станков" преди двадесет дни представиха моя маса (1:1) на "МЕБЕЛ - ПРОЛЕТ 2006" в НДК. Адвокатката му обеща той повече да не я използва.. Всъщност ако някой случайно я види в неговите магазини ще се радвам да ми каже, за да продължа скандала. Ето така изглежда тя:

ivozag

МнениеПуснато на: Вто Мар 21, 2006 10:27    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами, дай да видим на Станков масата. Сега виждам твоята само. Very Happy
Върнете се в началото
nintendo

МнениеПуснато на: Вто Мар 21, 2006 12:54    Заглавие: Отговорете с цитат

М не тва е моята маса .. имам и скиците даже ...
Върнете се в началото
krassy_stankova

МнениеПуснато на: Сря Мар 22, 2006 14:56    Заглавие: Отговорете с цитат

Аз не мога да разбера защо българите са такива идиоти и не оценяват това, което правят.
Едно е сигурно обаче - докато самите "производители" на интелектуални продукти не съумеят да си ги оценят и защитят, никой няма да ги оцени.
Дотогава и всички ще си обзавеждат къщите с "италиански" мебели мейд ин Бългерия.
Върнете се в началото
ivozag

МнениеПуснато на: Сря Мар 22, 2006 15:44    Заглавие: Отговорете с цитат

Ама момент, аз не разбрах какво общо има защитата на интелектуалната собственост с това с какви мебели обзавеждам апартамента си? Rolling Eyes Question
Върнете се в началото
nintendo

МнениеПуснато на: Сря Мар 22, 2006 16:00    Заглавие: Отговорете с цитат

Оооо ... Very Happy оценявам го и още как ... обаче не съм толкова наивен самонадеян и прост за да си мисля че съм сътворил нещо уникално и неповторимо (примерно) и за да достигне някой до същия резултат то задължително ме е изкопирал.

Защото НИКОЙ от 6,549,827,883 души население на Земята не притежава достатъчен умствен капацитет за да стигне до същия извод.

Пък и да има sorry ... вече е късно да си измисли нещо друго ... ако пък иска да ползва "интелектуалния ми продукт" ще плаща ... а като умра ще плаща на децата ми, а когато те умрат, ще плаща на внуците ми .. и т.н. и т.н. ... до следващия потоп.

Баси Глупостта!!!

интелектуалната собственост - нема такава.
Върнете се в началото
Владислав Василев

МнениеПуснато на: Чет Мар 23, 2006 13:59    Заглавие: Отговорете с цитат

Ами защита на авторските права има по целият свят. Ако на някой това не му харесва, щото му е безплатно да ползва всичко "пиратско" и щото му е по-лесно, когато има да прави проект да си намери подходящ с Гугъл, вместо да седне да мисли.. ами това си е проблем на конкретната личност.
Аз очаквам с нетърпение момента, в който фирма "Станков" ще попадне под ударите на закона, защото в неговите магазини няма нито едно изделие, което да не е откопирано от италиански, немски, български и др. каталози. Тук не става дума за това, че е измислил нещо и то прилича на нечий проект, а че е откопирал 1:1 всяко едно от нещата, които произвежда. И не мога да се сетя що за безумно копеле трябва да е някой за да подкрепи подобна кражба. На пдобно безумно копеле мога да пожелая едно единственно нещо - на неговата собственност някой "широкоскроен" крадец да гледа по същия начин. В края на краищата откъде накъде твоя компютър или твоя телевизор трябва да бъде само твоя собственност (баси тесногръдите схващания) - живеем в един свободен свят, в който не трябва да гледаш толкова собственнически на нещата..
Владислав Василев

МнениеПуснато на: Чет Мар 23, 2006 14:21    Заглавие: Отговорете с цитат

nintendo написа:
Щото тва е все едно да патентовам 75878 от най разпространените видове снежинки и по коледа и нова година да дера кожите на разни рекламни агенции и телевизии ... 6тото виждаш ли са ми Откраднали "Идеята" за снежинка и е трябвало да си платят лицез ... Laughing.

Не можеш да патентоваш 75878 снежинки поради две основни причини:
1. Изискването за новост за това, което патентоваш
2. Скромната цена от 400 лв. на патент (няма по-голям рекетьор от държавата).

Има си конкретни критерии в закона - какво може и какво не може да се патентова. Ако вместо да обявите мнението на Красимира Станкова за "мнение на годината" бяхте провели един нормален диалог щяхте да научите доста за авторските права в БГ..

Както и да е - явно повечето участници в темата са революционери. Хубавото е, че всички революции са обречени : )
nintendo

МнениеПуснато на: Чет Мар 23, 2006 14:30    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Ами защита на авторските права има по целият свят.

Кде бе тва ... човек ... каде?

САЩ, Канада, ЕС, и ... (опа май свършиха) поне тези са дет ги си ги мислят спазват "стриктно" тия закони.

И кво означава "пиратско" - къв смисъл вагаш в тази дума (некачествен ли кво ли?" - "изкорпиано" предполагам ма кво пречи да е по качествено изкопираното отколкото самия оригинал ... кво пречи въз основа на идеятата ти да се родят още идеи нали това е смисъла на еволюцията и развитието.

http://www.kaldata.com/comments.php?catid=3&id=8220

Ей на всеки патентова ... квот му дойде един гени, друг емотикони ... и до каде мислиш че ше се докрараме ...

Че "станков" са нещастници ако правят така е факт ... това означава само едно че призвеждат нискокачествен евтин продукт ... и не са по-различни от една средностатистическа китайска фирма ... а ако бяха китайци ... ако китайци те бяха копирали .. кво щеше да направиш ... можеш ли нещо да направиш НЕ .. нали?
Върнете се в началото
nintendo

МнениеПуснато на: Чет Мар 23, 2006 14:46    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Не можеш да патентоваш 75878 снежинки поради две основни причини:
1. Изискването за новост за това, което патентоваш
2. Скромната цена от 400 лв. на патент (няма по-голям рекетьор от държавата).

Брей, абе кажи ми кво ше направиш ако китайците те изкопират аре .. кажи ми.

П.П Не съм тъп и прекрасно разбирам, че си има конкретни критерии в закона - какво може и какво не може да се патентова.

П.П.П. Пич що домейн-а ти е "vladisss" а не http://vladislav.com/ ... а? и имали нещо реално хостнато на http://vladislav.com/?

Да ти кажа ли ? аре сети се сам ... и си помисли добре
Върнете се в началото
nintendo

МнениеПуснато на: Чет Мар 23, 2006 15:09    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
На пдобно безумно копеле мога да пожелая едно единственно нещо - на неговата собственност някой "широкоскроен" крадец да гледа по същия начин. В края на краищата откъде накъде твоя компютър или твоя телевизор трябва да бъде само твоя собственност (баси тесногръдите схващания) - живеем в един свободен свят, в който не трябва да гледаш толкова собственнически на нещата..

Абе ... ей АЗ НЕ ти говоря за музика, софтуер или картинка, сорс код ... камо ли за кражба на движими имщества. - тия неща са реални има ги и за да се сдобиеш със тях има 2 начина или да ги платиш или да ги откраднеш (във истинския смисъл на думата).

АЗ ТИ Говоря за Идеи, за Криви на безие, за Форми, за цветове и пр. над които не е правилно (според мен) някой да има права и да забранява на друг да ди използва, за това говоря ... отвори си акъла и помисли батенце.
Върнете се в началото
Владислав Василев

МнениеПуснато на: Чет Мар 23, 2006 15:30    Заглавие: Отговорете с цитат

[quote="nintendo"]
Цитат:
АЗ ТИ Говоря за Идеи, за Криви на безие, за Форми, за цветове и пр. над които не е правилно (според мен) някой да има права и да забранява на друг да ди използва, за това говоря ... отвори си акъла и помисли батенце.

Според закона не можеш да защитиш идеи, концепции, новини, факти, сведения и данни.. Погледни по-долу в графата "Изключения":

ЗАКОН ЗА АВТОРСКОТО ПРАВО И СРОДНИТЕ МУ ПРАВА
(извадки)

Глава втора.
ОБЕКТИ НА АВТОРСКОТО ПРАВО
Закриляни обекти

Чл. 3. (1) Обект на авторското право е всяко произведение на литературата, изкуството и науката, което е резултат на творческа дейност и е изразено по какъвто и да е начин и в каквато и да е обективна форма, като:
1. литературни произведения, включително произведения на научната и техническата литература, на публицистиката и компютърни програми;
2. музикални произведения;
3. сценични произведения - драматични, музикално-драматични, пантомимични, хореографски и други;
4. филми и други аудио-визуални произведения;
5. произведения на изобразителното изкуство, включително произведения на приложното изкуство, дизайна и народните художествени занаяти;
6. произведения на архитектурата;
7. фотографски произведения и произведения, създадени по начин, аналогичен на фотографския;
8. проекти, карти, схеми, планове и други, отнасящи се до архитектурата, териториалното устройство, географията, топографията, музейното дело и която и да е област на науката и техниката;
9. графично оформление на печатно издание.

(2) Обект на авторското право са също:

1. преводи и преработки на съществуващи произведения и фолклорни творби;
2. аранжименти на музикални произведения и на фолклорни творби;
3. периодични издания, енциклопедии, сборници, антологии, библиографии, бази данни и други подобни, които включват две или повече произведения или материали.
(3) Обект на авторското право може да бъде и част от произведение по ал. 1 и 2, както и подготвителните скици, планове и други подобни.

Изключения

Чл. 4. Не са обект на авторското право:
1. нормативни и индивидуални актове на държавни органи за управление, както и официалните им преводи;
2. идеи и концепции;
3. фолклорни творби;
4. новини, факти, сведения и данни.
nintendo

МнениеПуснато на: Чет Мар 23, 2006 15:47    Заглавие: Отговорете с цитат

Охххх аре пак ше се доуточнявам под "идеи" имах в предвид

Цитат:
5. произведения на изобразителното изкуство, включително произведения на приложното изкуство, дизайна и народните художествени занаяти;
6. произведения на архитектурата;

демек ако видя тоята маса и съм дърводелец ... не би трябвало нещо да ме спре да си направя същата за хола.

И ако ме съдш за това че съм те "окрал" интелктуално, ще се чувствам прецакан, много прецакан и ще те съдия теб, ако мога.

Ако не ще направя маса та със 3 сантиметра по ниска и 15 см. по дълга и ше видим дали това е същата маса за която ти говориш ... btw. не виждаш ли колко е тъпа тази цялата история. ? Smile
Върнете се в началото
Владислав Василев

МнениеПуснато на: Чет Мар 23, 2006 18:25    Заглавие: Отговорете с цитат

Според Закона за промишленния дизайн няма значение дали ще промениш размерите - оценява се визия. Има един цял раздел за авторско право във форумите на dibla.com - можеш да влезеш и да почетеш.

Имаш право да си направиш същата за хола, но нямаш право да я продаваш и да печелиш пари от нея, а Станков я беше изтъпанчил на изложение в НДК, а не в хола си.

Няма значение какво точно ти се иска на теб - има си закони. И това, че някой не ги познава обикновенно не е оправдание в съдилищата. Свободата е илюзия (особенно свободата за народа : ).
nintendo

МнениеПуснато на: Чет Мар 23, 2006 23:06    Заглавие: Отговорете с цитат

Цитат:
Според Закона за промишленния дизайн няма значение дали ще промениш размерите - оценява се визия.

Аре не ме карай да намирам из гоогъла поне 4-5 маси, които имат визия близка до твоята (напр. без онаментчето по ръба).

Цитат:
Няма значение какво точно ти се иска на теб - има си закони.

Пфу аман ... бе то закони винаги е имало и ще продължава да има, ама кой ги пише, с ква цел и дo каква степен са правилни е въпроса.

Единствените сигурни закони са тези на физиката ... щото винаги действат.

П.П. За да патентоваш 75878 снежинки са ти необходими 30 351 200 лв. при скромната цена от 400 лв. на бр. не са много пари ... трябва да се замисля сериозно по въпроса. Very Happy
Върнете се в началото
nintendo

МнениеПуснато на: Чет Мар 23, 2006 23:32    Заглавие: Отговорете с цитат

Аааа и за да сме точни и най вече полезни, тук всичко си е написано Wink

Авторско право:http://www.paragraf22.com/pravo/zakoni/zakoni-d/2.htm

Патенти: http://www.paragraf22.com/pravo/zakoni/zakoni-d/133.htm

ЗАКОН ЗА ПРОМИШЛЕНИЯ ДИЗАЙН:
http://www.bpo.bg/bg/law_designs.html
Върнете се в началото
Покажи мнения от преди:   
Тази тема е заключена - не можеш да отговаряте или да променяте мнения    Groove Manifesto Форуми -> Свобода за народа Часовете са според зоната GMT + 2 Часа
Иди на страница 1, 2  Следваща
Страница 1 от 2

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети