ISSN 1312-0379

Главна > Статии

СТАТИИ.

Подреди статиите по:
Дата на добавяне | Автор | Заглавие

Брой статии:
Всички | 10 | 20

Навигационна слепота (Хенрик Олсен)

Повечето проекти за разработка на уеб сайтове полагат големи усилия за дизайна на навигационните инструменти. Факт е обаче, че хората имат склонността да пренебрегват тези инструменти. Те се обзети от мисълта да постигнат онова, за което са дошли и просто кликат върху връзките или пък натискат Back бутона, за да стигнат там.

Писане на текст за Mрежата (Крофорд Килиън)

Интернет е идеалното място за публикуване на всякакъв вид материали. Далеч не всички текстове, които могат да се намерят са достаъчно добре написани. Професор Килиан обяснява кои са трите фактора, които правят един текст в мрежата удобен и приятен за четене.

Десет съвета за по-добра ползваемост на Flash сайтовете (Macromedia)

Списък от десет съвета, съставен въз основа на препоръките на най-добрите дизайнери, разработчици и експерти по ползваемост, използващи Macromedia Flash. Или как да устоим на изкушението да поставим куриера преди съобщението, което носи.

Психология на навигацията (Джеси Джеймс Джарет)

Когато вземат решение дали да кликнат върху дадена връзка или не, потребителите вземат под внимание три неща - езика, външния вид и разположението на връзката. Въз основа на тези три критерия те изграждат в съзнанието си предварително изображение на страницата, която очакват да се отвори. Можем да им въздействаме при вземането на навигационни решения чрез няколко инструмента.

Полезна ли е навигацията? (Якоб Нийлсен)

Без навигация не може, но прекалено много навигация също не е добре. Истината както обикновено е някъде по средата. Якоб Нийлсен изказва мнение относно това, кои навигационни елементи са полезни за потребителите и кои биват просто пренебрегвани, съответно на кои трябва да се наблегне при създаването на дизайна и кои влошават ползваемостта.

Митът "Седeм плюс или минус две" (Джеймс Калбах)

Много често дизайнерите прилагат едно просто правило за определяне броя на елементите в навигационното меню. То гласи, че е най-добре елементите да бъдат (7±2). Но използването му не винаги е оправдано и уместно. Време да научим защо това е така и какви всъщност са принципите за определяне на броя елементи в менюто и въобще вида на навигацията.

Достъпният дизайн (Анитра Павка)

Колко от нас имат предвид хората с физически недостатъци, когато създават сайтове? Колко от нас знаят как се правят достъпни за такива потребители сайтове? Отдавна е дошло времето да се съобразяваме и с това. Защото е важно. И не е толкова трудно. Просто е въпрос на желание и малко знание. Знанието от нас...

Дизайн за потребителя (Раиса Катц-Хаас)

Основната цел на дизайна е да помага на потребителите да свършат работата си. Ето защо потребителят е онзи, около който се гради всичко. Намирайки отговори на въпросите, касаещи потребителите и техните задачи и цели, а после използвайки наученото, за да разработваме сайтове ние всъщност правим дизайн за потребителя, а не за самите себе си. Няколко правила в търсенето на отговорите.

Меню и число (Рома Воронежский)

Вероятно всеки от вас поне веднъж се е чудил какъв трябва да е броят на подменютата в едно навигационно меню. Отговорът е в тази статия и наистина е защитен убедително.

"Десет най-главни грешки" три години по-късно (Якоб Нийлсен)

Има някои неща, които правят сайта ви неудобен и труден за ползване. За да можете да ги избягвате ще трябва да разберете кои са най-главните от тях, а след това да измислите как да се справите с проблемите предизвикани от тях. Ще ви помогне Якоб Нийлсен - гуруто на удобните сайтове.