Списание за дизайн, визуална култура и Новата медия.
Главна > Статии > Ползваемост
Потребителският дизайн (бел. прев. вж. бележката) е философия и процес. Това е философия, която поставя личността (като противоположност на "предмета") в центъра на вниманието; това е процес, който се съсредоточава върху когнитивни фактори (като възприятието, паметта, обучението, решаването на проблеми и др.), които оказват своето влияние върху взаимодействието на хората с обектите.
Потребителският дизайн търси отговорите на въпроси относно потребителите и техните задачи и цели, а после използва наученото, за да направлява разработката и дизайна.
Потребителският дизайн търси отговорите на въпроси от сорта на:
Потребителският дизайн може да подобри ползваемостта и полезността на всичко - от "ежедневните неща", през софтуер и информационни системи до цели процеси... всичко, с което хората взаимодействат. Като такъв, потребителският дизайн се занимава и с полезността, и с ползваемостта.
Полезността се отнася до уместността; съвпадат ли функциите, информацията и др. с нуждите на потребителя?
Ползваемостта се отнася до концепцията за удобство за ползване, която макар и проста на пръв поглед не винаги може да се приложи лесно и интуитивно.
Потребителският дизайн намалява разходите, увеличава производителността и удовлетвореността на потребителите.
Има няколко общи принцип или препоръки за ползваемост. Доколкото те се отнасят до уеб разработката, много от тези препоръки могат да бъдат обобщени по следния начин:
Видимостта помага на потребителите да си изградят правилни ментални (мислени) модели на "предмета" - модели, които помагат на потребителите да предвидят ефекта от действията си. Важните елементи (като тези, които подпомагат навигацията) трябва да имат голяма видимост. Потребителите трябва да могат само с един поглед да кажат какво могат и какво не могат да направят.
Сайтът трябва да натоварва паметта на потребителя възможно най-малко. Елементите трябва да са смислени и да присъстват постоянно из целия сайт, така че потребителите да могат да разпознават, вместо да запомнят значението на елементите във всяка отделна страница. Новите елементи и функции трябва да са свързани с тези, които потребителят вече познава.
Когато потребителят направи нещо, той трябва да получи незабавна обратна връзка. Например, когато кликне бутон, нещо върху екрана трябва да се промени, така че потребителят да разбере, че системата е регистрирала действието му.
Потребителите трябва да откриват информацията бързо и лесно:
Повечето потребители всъщност не четат уеб страниците. Потребителите търсещи своето парченце информация са повече като ловци, отколкото като някой шляещ се безцелно наоколо.
Потребителите често се оплакват, че се чувстват като загубени. Има няколко начина да им помогнем, за да се ориентират:
Грешката представлява погрешно действие от страна на потребителя като например кликване на погрешен линк. Важно е броят на такива грешки да бъде възможно най-малък, а и да се създават механизми, които ще помогнат на потребителите да се справят бързо с грешките.
Сайтът трябва да бъде приятен за употреба и приятен, когато го гледаш. Начинът, по който потребителите възприемат "приятността" на сайта, оказва влияние върху техните:
Текстът трябва да се чете лесно:
За да постигнете по-голяма яснота, използвайте следното:
По самата си природа Мрежата размива границите между култури и нации. Ето защо, най-добре бъдете внимателни с двусмислиците във формата на:
Визуалното оформление трябва да бъде съюзник на потребителя. Затова,
Тези препоръки дават обща информация за потребителите и взаимодействието потребител - Мрежа. Това обаче не е достатъчно, за да се направи един конкретен сайт ползваем; от решаващо значение е да откриете как конкретно вашите потребители взаимодействат с този конкретно сайт.
Имайте предвид потребителите още от самото начало като:
Питайте въпроси подобни на тези и използвайте отговорите, за да подпомагате процеса на вземане на решения при разработването и дизайна на сайта:
Наблюдавайте и взаимодействайте с потребителите (най-добре на тяхното работно място), докато се опитвате да отговорите на въпроси от сорта на:
Проучете различните възможни варианти за дизайн и потърсете обратна връзка с потребителите преди да вземете крайните решения за посоката на развитие, разработка и дизайн.
Тестването на ползваемостта е процес, който се повтаря във времето; важно е да се провеждат такива тестове по време на разработката на сайта.
Тестването на достъпността може да бъде извършено от специализирани лаборатории и екипировка или чрез прости и евтини средства. Но тестването на ползваемостта е единственият начин, по който можете да сте сигурни, че този конкретен сайт посреща тези конкретни нужди на потребителя.
Този документ е само едно въведение, една предварителна схема... Потребителският дизайн използва знания от различни области - когнитивни науки, антропология, теория на взаимодействието човек-компютър, визуални и графични изкуства, комуникации, теория на потребителските интерфейси, лингвистика, човешки фактори в дизайна, дизайн на информацията, цветознание, типография и други.
Четете изследвания в тези области. Посещавайте конференции и семинари. Консултирайте се със специалисти. Присъединявайте се към професионални организации. Наблюдавайте поведението на хората при взаимодействието им със "предметите".
* Потребителски дизайн (или дизайн за потребителя) - в оригиналния английски текст се използва терминът User-Centered Design, който обаче трудно може да се преведе на български. Буквално означава "центриран около потребителя дизайн" или "дизайн, чийто център е потребителят".
Предмет - често в текста се използва думата предмет оградена в кавички. Смисълът вложен в нея е следният: всичко, което може да бъде предмет на дизайна - било сайтове, перални или самолети.
Статия в категория Ползваемост
Ключови думи: потребители, навигация, грешки, удовлетворение, текст, обратна връзка, памет
Източник: User-Centered Design and Web Development
Usability Interface, http://www.stcsig.org/usability/
Все още не можете да намерите онова, което търсите? Защо не пробвате с това малко поленце отдолу (подсказки: въвеждайте повече думи; пишете на кирилица; използвайте по-конкретни понятия.)